غیرت گمشده!

[ad_1]

غیرت گمشده!

حرف غیرت که به میان می‌آید یاد ناموس و حریم خانواده می‌افتیم. یاد رگ گردن‌هایی که برای غیرت و ناموس باد می‌کردند!.

دزفول امروز: حرف غیرت که به میان می آید یاد ناموس و حریم خانواده می افتیم. یاد رگ گردن هایی که برای غیرت و ناموس باد می کردند!.

واژه غیرت مرا یاد جوان های لوتی منش محله قدیم مان می اندازد، همان هایی که ناموس، خواهر و مادر برایشان اهمیت داشت.

این روزها همه چیز درهم شده است شاید هم در گذر از جامعه سنتی به مدرن نمی دانیم خانه دوست کجاست!

در ابتدا لازم است با مفهوم این واژه آشنا شویم: “غیرت” یعنی تلاش و نگهداری در حفظ آن چه ضروری است. به طور کلی می توان گفت غیرت یک صفت درونی یا حس درونی در انسان است که برای محافظت از کیان خانواده در وجود او نهادینه شده است. مردها با همین صفت غیرت، ناموس خود را از هرگونه نگاه های هرز دور نگه می دارند.

در واقع می توان گفت غیرت حساسیتی برخاسته از مسئولیت می باشد زیرا هر کسی نسبت به فرد یا چیزی که مسئولیتش را داراست موظف به حساسیت باشد.

علمای اخلاق در تعریف غیرت چنین آورده اند: «غیرت و حمیت یعنی تلاش در نگهداری آن چه حفظش ضروری است».

اینجا بهتر است به یکی از احادیث امام صادق علیه السلام در این باب مراجعه کنیم که می فرمایند:

«إِنَّ اللَّهَ تَبَارَکَ وَ تَعَالَى غَیُورٌ یُحِبُّ کُلَّ غَیُورٍ وَ لِغَیْرَتِهِ حَرَّم‏ الْفَوَاحِشَ ظَاهِرَهَا وَ بَاطِنَهَا.

همانا خداوند تبارک و تعالی با غیرت می باشد و مردان غیور را دوست دارد و از همین رو، زشتى ها را چه آشکار و چه پنهان حرام کرده است».

اما این روزها وقتی در فضای شهر قدم می زنیم چیز دیگری می بینیم غیرت در برخی ها به شدت رنگ باخته است اگرچه هنوز هستند «علی خلیلی» هایی که بر امر به معروف و نهی از منکر این واجب فراموش شده پایبندند!

غیرت مرد برای همسرش جهت حمایت اوست، بطوری که هیچ گونه جسارت و اهانتی به همسرش را نمی تواند تحمل کند اما بی توجهی برخی مردان امروز جامعه ما باعث ایجاد یک نگاه ابزاری به زنان شده.

پس وقتی که خودنمایی ها زیاد می شود و زن بواسطه ی جذبه ی جنسی ای که دارد نگاه ها را به سمت خود جلب می کند آن گاه باید شاهد نزول شخصیت والای زن باشیم بنحوی که وسیله ای می شود برای سرگرمی و تفریح مردان ناپاک.

طبیعتا در چنین جامعه ای آمار طلاق افزایش پیدا کرده و کانون خانواده با آسیب هایی جدی مواجه می شود.

امروزه مردانی را شاهد هستیم که نه تنها از نمایش زیبایی های همسرشان ناراحت نمی شوند بلکه به این موضوع افتخار هم می کنند.

احساس فوق از کجا نشات گرفته است؟ آیا او نمی داند که تبرج و خودنمایی همسرش مایه مضحکه و تفریح تعدادی فرد بی بند و بار می شود؟ آیا این باعث سرافکندگی و خجالت نیست؟

این در صورتی است که اسلام از مردان خواسته ناموس خود را در برابر هر گونه گزند و آسیب حفظ کنند زیرا حمایت و حفاظت ناموس ارتباط تنگاتنگی با شرف و مردانگی مسلمان دارد.

مردانی که همسران خود را با رنگ و لعاب زننده در معرض نگاه های آلوده قرار می دهند! زوج های جوانی که با حرکات ناشایست در فضای عمومی شهر ظاهر می شوند.

این قبیل رفتارهای خارج از عرف چه تبعاتی می تواند برای جامعه اصیل ایرانی داشته باشد؟

آیا نباید مردان از همسران خود مراقبت کنند تا مبادا یک روز مورد هجمه و آسیب افراد لاابالی قرار گیرند؟

با توجه به این نکته که حجاب و پوشش اسلامی نه تنها زن را از صحنه اجتماع و فعالیت های اجتماعی دور نمی کند، بلکه زمینه ی حضور مستمر و فعال زنان را در عرصه اجتماع به همراه حقوق اجتماعی برابر تضمین می کند و شخصیت خدادادی زن را از دستبرد نگاه ابزاری دیگران، مصون می کند.

فاطمه دقاق نژاد- دزفول امروز

غیرت

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *